Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

τι συμβολιζει το εμβλημα......

+6
Panayotis
che-ergo,ο λογιστής...
pappous
ergotreliaris
martinego
adespotos
10 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
adespotos
adespotos
Αριθμός μηνυμάτων : 1439
Reputation : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 31/07/2009
http://www.alter-ergotelis.gr

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 27 Δεκ 2009, 19:51
πηγη: http://www.sport24.gr/html/ent/633/ent.334633.asp


ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Στο έμβλημα του Εργοτέλη βλέπουμε έναν ποδοσφαιριστή και γύρω από αυτόν είναι ένα δάφνινο στεφάνι που δίνανε στους νικητές στα Ολυμπιακά αγωνίσματα. Για ποιο λόγο;

Ο Εργοτέλης ήταν αθλητής που κατάγονταν από την Κνωσό και ο οποίος ενώ βρισκόταν σε εξορία στην Ιμέρα της Σικελίας από τους πολιτικούς του αντιπάλους, έλαβε μέρος και νίκησε ως Ιμεραίος αθλητής στα Ολύμπια το 472 π.χ. καθώς και στα Πύθια, τα Νέμεα και τα Ίσθμια.


ΟΠΟΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΜΒΛΗΜΑΤΟΣ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ Smile Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ergorafail στις Πεμ 31 Δεκ 2009, 13:28, 2 φορές συνολικά
avatar
martinego
Αριθμός μηνυμάτων : 489
Reputation : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2009

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 27 Δεκ 2009, 20:17
Αυτο το εμβλημα υπαρχει απο ιδρυσης του Εργοτελη ειναι δυσκολο τωρα μετα απο 80 χρονια να το αλλαξεις με κατι καλυτερο βεβαια ο ημιθεος Εργοτελης δεν φορουσε σορτσακι ,ισως ομως απεικονιζει ενα ποδασφαιριστη του Εργοτελη που περπαταει πανω στο δαφνινο στεφανι παντως οπως και να εχει το πραγμα οι ανθρωποι που επελεξαν το ονομα και το εμβλημα στην ομαδα μας πρεπει να ειχαν μεγαλη αθλητικη μορφωση και υποκλινομαστε στης επιλογες τους .
avatar
????????
Επισκέπτης

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Πεμ 31 Δεκ 2009, 11:24
Δε γνωριζω την ιστορια περι εμβληματος του Εργοτελη. Απλως πιστευω οτι στο εμβλημα απεικονιζεται ο ιδιος ο Εργοτελης, ασχετα αν φορουσε σορτσακι η δε φορουσε. Τωρα η δαφνη συμβολιζει τους ολυμπιακους αγωνες και ταυτιζεται με την ιστορια του Εργοτελη ως Ολυμπιονικης. Το πλαισιο στο οποιο βρισκεται μεσα το συμβολο, εμφανιστηκε τα τελευταια 3 ή 4 χρονια αν δεν κανω λαθος. Μεσα σε αυτο το πλαισιο (που εχει σχεδιο ιδιο με το συμβολο του ΟΦΗ) θα ελεγα οτι ο αθλητης δε φαινεται ξεκαθαρα και πολλοι ποδοσφαιροφιλοι δε γνωριζουν ακριβως πως ειναι το συμβολο μας γιατι απλα δε μπορουν να το διακρινουν.
ergotreliaris
ergotreliaris
Αριθμός μηνυμάτων : 620
Reputation : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
Ηλικία : 33
Τόπος : Ηράκλειο, Ρέθυμνο, όπου κάτσει...

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Πεμ 31 Δεκ 2009, 13:01
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ (ΝΕΟΣ ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ)... ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΠΟΥ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ... ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΜΠΗΚΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ''ΚΑΣΤΡΟ'' ΤΟ ''ΧΑΝΔΑΚΑ'' ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ...
avatar
pappous
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Reputation : -2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : KNΩΣΟΣ

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Παρ 01 Ιαν 2010, 21:26
ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ,ΓΙΑΥΤΟ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΠ ΑΥΤΟΥ ΚΑΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΜΕ.
1.Ο αθλητής δρομέας στεφανωμένος από δάφνινο στεφάνι,όπως και ο ύμνος που ακούγεται στο Μαρτινέγκο ανήκουν στην εποχή Τζόρτζογλου-Σουλτάτου.Συγκεκριμένα το 99 με την αλλαγή στην προεδρία από Γιανουλάκη σε δίδυμο,εμφανήστηκε ο αθλητής με κίτρινο μπλουζάκι μάυρο πατελόνι,που είναι και τα χρώματα της ομάδος μας,αλλά σε κυκλικο πλαίσιο,όπως στο σήμα σου ΟΣΦΠ.Εώς τότε από το 1968 το σήμα ήταν Γ.Σ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με κίτρινες και μαυρες ρίγες σε ασπίδα.
2.Με την ανάληψη Παπουτσάκη,εκείνο το διάστημα πριν 3 χρόνια άνοιξε η μπουτικ και είχαν ήδη παραγγελθεί τα νέα ανμνηστικά,με θηραιό εντός ασπίδας,το σήμα δηλ το σημερινό,ΑΛΛΑ σε κλάδο ελαίας.
Εδώ θέλω να τονίσω ότι η ασπίδα ως συμβολισμός υπονοεί προστασία,εν προκειμένω ότι η οικογένεια Παπουτσάκη ευνοεί-προστατεύει το σύλογο.Ο ΟΣΦΠ(του Κόκαλη) παραμένει σε κυκλικό περίγραμμα.Καταλαβαίνετε όλοι πιστευω το συμβολισμό της ασπίδας...
3.Μέχρι το 1968 το σήμα της ομάδος ηταν αρχαιοελληνικό Ε (όπως των ομάδων)σε στέφανο Ελαίας,
Ο ϋμνος εμφανήστηκε το 1995 όταν η ομάδα ανέβηκε από τη Δ στη Γ,και στιχουργός-συνθέτης είναι ο Νίκος Τζόρτζογλου,ο οποίος εκτός των άλλων είναι και μουσικός.
che-ergo,ο λογιστής...
che-ergo,ο λογιστής...
Αριθμός μηνυμάτων : 1241
Reputation : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 31/07/2009

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 03 Ιαν 2010, 19:05
pappous έγραψε:
2.Με την ανάληψη Παπουτσάκη,εκείνο το διάστημα πριν 3 χρόνια άνοιξε η μπουτικ και είχαν ήδη παραγγελθεί τα νέα ανμνηστικά,με θηραιό εντός ασπίδας,το σήμα δηλ το σημερινό,ΑΛΛΑ σε κλάδο ελαίας.
Εδώ θέλω να τονίσω ότι η ασπίδα ως συμβολισμός υπονοεί προστασία,εν προκειμένω ότι η οικογένεια Παπουτσάκη ευνοεί-προστατεύει το σύλογο.Ο ΟΣΦΠ(του Κόκαλη) παραμένει σε κυκλικό περίγραμμα.Καταλαβαίνετε όλοι πιστευω το συμβολισμό της ασπίδας...
καμια σχεση με τον παπουτσακη το σημερινο σημα..αυτη η απαραδεκτη ασπιδα που συνοδευει το σημα μπηκε απο το 2004 που πρωτοανεβηκαμε στην Α' στα πλαισια του marketing και καλα και καμια σχεση δεν εχει με ην ιστορια του συλλογου..το σημα ηταν το ''Ε'' μεχρι τη δεκαετια του 90' οπου αλλαξε και μπηκε ο αθλητης ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ...γνωμη μου οτι ειτε πρεπει να χρησιμοποιειται το ''Ε'' μεσα σε κυκλο οπως ηταν στα περισσοτερα χρονια ιστοριας του συλλογου,ειτε ο αθλητης ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ αλλα οχι με σορτσακι και ποδοσφαιρικη καλτσα.......
Panayotis
Panayotis
Αριθμός μηνυμάτων : 1038
Reputation : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2009
Ηλικία : 55
Τόπος : Κομένο Μπεντένι

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 03 Ιαν 2010, 19:33
ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο CHE.
Admin
Admin
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Αριθμός μηνυμάτων : 211
Reputation : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 31/07/2009
http://alter-ergotelis.gr

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 03 Ιαν 2010, 21:53
ε η ασπιδα πηγαινε με την ομαδα της καρδιας μας τοτε...με το ηθος,το πολιτισμο, τη Καλομοιρα και τα μπιφτεκια.
πραγματικα το σημα με το Ε ηταν τοσο απλοϊκο και ομως τοσο ωραιο. αν θυμασαι che ειχαμε πει οτι θα βγαζαμε αυτη την ωραια σημαια,αλλα ελλειψη χρηματων,σταση εμποριου.
avatar
giosar70
Αριθμός μηνυμάτων : 232
Reputation : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2009
Ηλικία : 54
Τόπος : Ηράκλειο

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 03 Ιαν 2010, 21:54
Κι εγώ συμφωνώ με τον Che. Η το παλιό σύμβολο με το "Ε" ή μια αρχαία φιγούρα ενός δρομέα που θα αναπαριστά τον Εργοτέλη των Κνώσσιο. Αυτό το ερμαφρόδιτο σύμβολο με ξενερώνει πολύ.

Θα μπορούσαμε να πείσουμε την ΠΑΕ να βγάλει στον αέρα διαγωνισμό για το νέο σύμβολο της ομάδας μας.
Panayotis
Panayotis
Αριθμός μηνυμάτων : 1038
Reputation : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2009
Ηλικία : 55
Τόπος : Κομένο Μπεντένι

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 03 Ιαν 2010, 22:25
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ Η ΠΑΕ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ. ΕΔΩ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΤΗΣ NOVA, ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ?
ergotreliaris
ergotreliaris
Αριθμός μηνυμάτων : 620
Reputation : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
Ηλικία : 33
Τόπος : Ηράκλειο, Ρέθυμνο, όπου κάτσει...

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 13:19
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ Η ΠΑΕ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ. ΕΔΩ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΤΗΣ NOVA, ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ?


ΣΩΣΤΟΣ!!!
alterergo
alterergo
Αριθμός μηνυμάτων : 1914
Reputation : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2009
Ηλικία : 40

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 13:35
και ομως Παναη,εγω ακουσα πριν λιγο καιρο οτι σκεφτονται να κανουν αλλαγες αρκετες και μαλιστα ακομα και στον υμνο What a Face What a Face
che-ergo,ο λογιστής...
che-ergo,ο λογιστής...
Αριθμός μηνυμάτων : 1241
Reputation : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 31/07/2009

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 13:40
Alterergo έγραψε:και ομως Παναη,εγω ακουσα πριν λιγο καιρο οτι σκεφτονται να κανουν αλλαγες αρκετες και μαλιστα ακομα και στον υμνο What a Face What a Face
ωχ...να σου πω τωρα οτι τους εχω εμπιστοσυνη,δεν στο λεω...εκτος κι αν παρουν τη γνωμη κανενος που ξερει απο ιστορια του εργο και οχι να ακολουθησουν τους νομους του ''συγχρονου marketing''..
avatar
martinego
Αριθμός μηνυμάτων : 489
Reputation : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2009

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 19:35
Παιδια δεν γνωριζω ποιο ητο το αρχικο συμβολο οταν ιδρυθηκε ο Εργοτελης και τι αλλοιωσεις εχει υποστει αυτο στα 80 χρονια ειναι ευκολο να το βρουμε και η γνωμη μου ειναι να παραμεινει αυτο τιμωντας τους ιδρυτες τους οποιους θαυμαζω για την αθλητικη τους παιδεια .
Panayotis
Panayotis
Αριθμός μηνυμάτων : 1038
Reputation : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2009
Ηλικία : 55
Τόπος : Κομένο Μπεντένι

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 20:00
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΜΝΟ ... ΙΚΑΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΝ ΤΟ "ΒΡΕΧΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΜΟΥ" ...
alterergo
alterergo
Αριθμός μηνυμάτων : 1914
Reputation : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2009
Ηλικία : 40

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 20:24
μπα εγω το κοβω σε κατι πιο παραδοσιακο! Laughing
ergotreliaris
ergotreliaris
Αριθμός μηνυμάτων : 620
Reputation : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
Ηλικία : 33
Τόπος : Ηράκλειο, Ρέθυμνο, όπου κάτσει...

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 20:42
το παραδοσιακο παλευετε.. μη κανουν μονο καμια ραπια οπως στο θρασυβουλο με τον κυριακακη στο μικροφωνο... Shocked Shocked Shocked
avatar
????????
Επισκέπτης

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 21:59
Κοπελια αν εχει κανεις το αρχικο συμβολο του Εργοτελη ας το βαλει στις φωτογραφιες... Και οσο για τον υμνο, κι αυτος που εχουμε καλος ειναι ως προς τους στιχους και τη μουσικη. Ο τραγουδιστης θα ελεγα οτι ειναι λιγακι αστα να πανε.. Δεν ακουγεται και τοσο ξεκαθαρα η φωνη..
adespotos
adespotos
Αριθμός μηνυμάτων : 1439
Reputation : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 31/07/2009
http://www.alter-ergotelis.gr

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 04 Ιαν 2010, 23:42
θα μπαινει σολο λαουτο.....και ξαφνικα θα παιζει αποκορωνιοτικο συρτο να γουσταρουμε....χαχαχα τι συμβολιζει το εμβλημα...... Icon_biggrin
avatar
pappous
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Reputation : -2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : KNΩΣΟΣ

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Τετ 06 Ιαν 2010, 12:19
ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ,ΓΙΑΥΤΟ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΠ ΑΥΤΟΥ ΚΑΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΜΕ.
1.Ο αθλητής δρομέας στεφανωμένος από δάφνινο στεφάνι,όπως και ο ύμνος που ακούγεται στο Μαρτινέγκο ανήκουν στην εποχή Τζόρτζογλου-Σουλτάτου.Συγκεκριμένα το 99 με την αλλαγή στην προεδρία από Γιανουλάκη σε δίδυμο,εμφανήστηκε ο αθλητής με κίτρινο μπλουζάκι μάυρο πατελόνι,που είναι και τα χρώματα της ομάδος μας,αλλά σε κυκλικο πλαίσιο,όπως στο σήμα σου ΟΣΦΠ.Εώς τότε από το 1968 το σήμα ήταν Γ.Σ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με κίτρινες και μαυρες ρίγες σε ασπίδα.
2.Με την ανάληψη Παπουτσάκη,εκείνο το διάστημα πριν 3 χρόνια άνοιξε η μπουτικ και είχαν ήδη παραγγελθεί τα νέα ανμνηστικά,με θηραιό εντός ασπίδας,το σήμα δηλ το σημερινό,ΑΛΛΑ σε κλάδο ελαίας.
Εδώ θέλω να τονίσω ότι η ασπίδα ως συμβολισμός υπονοεί προστασία,εν προκειμένω ότι η οικογένεια Παπουτσάκη ευνοεί-προστατεύει το σύλογο.Ο ΟΣΦΠ(του Κόκαλη) παραμένει σε κυκλικό περίγραμμα.Καταλαβαίνετε όλοι πιστευω το συμβολισμό της ασπίδας...
3.Μέχρι το 1968 το σήμα της ομάδος ηταν αρχαιοελληνικό Ε (όπως των ομάδων)σε στέφανο Ελαίας,
Ο ϋμνος εμφανήστηκε το 1995 όταν η ομάδα ανέβηκε από τη Δ στη Γ,και στιχουργός-συνθέτης είναι ο Νίκος Τζόρτζογλου,ο οποίος εκτός των άλλων είναι και μουσικός.

NEA STOIXEIA
1.ΥΜΝΟΣ.ΥΠΆΡΧΕΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΘΗΤΕΊΑ ΤΖΟΡΖΟΓΛΟΥ-ΣΟΥΛΤΑΤΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ Γ ΕΘΝΙΚΗ 94-95,
ΣΤΙΧΟΙ Ν.ΤΖΟΡΤΖΟΓΛΟΥ,ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΥΔΑΚΗΣ(Α ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΝΑΔΡΟΜΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΡΝΤΑΣΙ ΟΜΙΛΙΤΗΣ)
2.ΣΗΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΣΕ ΥΚΛΟ ΕΛΑΙΩΤΕΦΑΝΑΩΜΕΝΟΣ,ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗΝ Α ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΟ ΜΠΑΡΑΖ ΤΗΣΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,Ο ΜΠΑΡΜΠΑΜΑΡΚΟΣ (ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΚ)Ο ΣΑΝΤΟΥΙΤΣΑΣ ΠΑΡΗΓΓΛΕ ΤΙΣ ΕΠΑΕΤΙΑΚΕΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟ Α ΕΘΝΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΣΠΙΔΑ ΜΕ ΔΑΦΝΙΝΟ ΣΤΕΦΑΝΙ.
ΕΡΓΟΤΕΛΙΝΙΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΟΦΗ ΑΝΤ ΤΥ ΕΡΓΟΤΕΛΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΦΗ.ΤΟ ΜΠΛΕ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΕ ΠΕΙΡΖΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΚΡΗΤΗ,ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΠΙΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΣΗΜΑ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΤΕΠΕΚΤΑΣΙΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την pappous στις Τετ 06 Ιαν 2010, 12:23, 1 φορά
alterergo
alterergo
Αριθμός μηνυμάτων : 1914
Reputation : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2009
Ηλικία : 40

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Τετ 06 Ιαν 2010, 12:22
φαντασου που εχουμε ξεπεσει...αμα σου λεω εγω παιδι μου...
ουτε ο τυφωνας Κατριν τετοια σαρωτικη επελαση!
αυτη η καταρα της μπιφτεκοπιτας θα μας κυνηγαει καιρο ακομα. φφφφφφφφ!!!
Ergotelistas
Ergotelistas
Αριθμός μηνυμάτων : 121
Reputation : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2009

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Παρ 08 Ιαν 2010, 23:33
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
Η παραχάραξη της ιστορίας έχει πολύ μεγάλη ιστορία. Ας πούμε κανά δυο πράγματα. Αρχικά στις πρώτες σφραγίδες του συλλόγου υπήρχε ο δαφνωστεφανωμένος αθλητής ο οποίος παραχαράχθηκε και μετατράπηκε ως ποδοσφαιριστής σε εποχές όπου ο Εργοτέλης έγινε το όχημα για την παραγοντική ανάδειξη μιας νέας γενιάς ποδοσφαιροπαραγόντων που μπορούσαν να αλλάξουν τις ομάδες σαν τα πουκάμισα. Όταν μετά τις εκκαθαρρίσεις της χούντας ο σύλλογος μεταφέρθηκε σε άλλα χέρια πολλά άλλαξαν. Για να σκεφτείται πόσο ιστορική γνώση υπήρχε στους μεταγενέσερους διοικούντες του σωματείου θα σας πω ότι όταν ο Εργοτέλης βγήκε στην Β. Εθνική οι Αθηναίκές εφημερίδες στην πλειοψηφία τους έγραφαν ότι ο Εργοτέλης αγωνίστηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του μετά το 1970. Στην πραγματικότητα η ομάδα είχε μαι συνεχή παρουσία στη Β. Εθνική από τη σύσταση του θεσμού το 1959. Αλλά αυτό δεν τον γνώριζαν στον τότε Εργοτέλη (και πολλά άλλα αν κρίνω από διάφορα φυλάδια που έβγαζαν στα οποία διαβάζαμε για λάθος έτος ίδρυσης κ.α.) Για τον εξόριστο αθλητή εκεί ήταν όλο το μυστικό του Εργοτέλη, ένας διωγμένος και κυνηγημένος μετανάστης με δημοκρατικές ιδέες. Οι ιδρυτικοί παράγοντες πάντα έκαναν αναφορά σε αυτή τη διάσταση. Αλλά αυτό δεν προβλήφθηκε ή και αποσιωπήθηκε από του ιθύνοντες του συλλόγου για δεκαετίες. Για τον ύμνο είναι πολύ λίγος για τον Εργοτέλη. Ο τραγουδιστής είναι ο Γιάννης (αδελφός του Ομιλίτη Μανόλη) Λύδάκη. Φυσικά και δεν έχει σχέση με τον Εργοτέλη και την ιστορία του Εργοτελίτη. Πολλοί ακόμη και σήμερα βλέπουν τον Εργοτέλη ως ένα εμπορεύσιμο προϊόν. Αλλά ο Εργοτέλης είναι μια ιδέα που πέρα από τους παράγοντες της αγοράς και του μάρκετιγκ. Επ ευκαιρία μιας και διάβασα πρόσφατα αυτό το τόπικ με τους αστείους εθνικιστές θα ήθελα να επισημάνω κάτι αφού το τόπικ έκλεισε. Ο Εργοτέλης είναι μια ομάδα με ταυτότητα. Καλό είναι κάποιοι να μην κάνουν αστείες εξισώσεις ανάμεσα σε κάποιους άθλιους φασίστες που τολμούν και κάνουν προπαγάνδα εδώ μέσα (και στο παρελθόν στους Ντάλτονς) υπερασπίζοντας αυτούς που διέλυσαν τον Εργοτέλη τους χουντικούς, τους φασίστες. Αυτούς που οδήγησαν στην εξορία τη Σκαλοχωρίτου, το Φωτιάδη, στην αναγκαστική μετάταξη και μετά στην καρδιακή συγκοπή του αείμνηστου Μανώλη Γιούργου. Αυτοί που έστειλαν στα ξερονήσια και μετά στη μετανάστευση την πιο εμβληματική φιγούρα του Εργοτέλη το Γεράσιμο Βενέρη. Το να βάζουμε στην ίσια κλίμακα αυτά τα φασιστοειδή που καμμιά σχέση και θέση δεν έχουν στην οικογένεια του Εργοτέλη (γιατί όλα τα πράγματα έχουν τα όρια τους) με αυτό το δυναμικό και πολυσυλλεκτικό κίνημα των Αλτερνατιβσ είναι ιεροσυλία. Έπειτα αυτή η φαντασιακή εξίσωση "Εργοτέλης ίσον Αλτερνατιβ ίσον προοδευτικότητα ίσον αριστερά" από που προέκυψε. Είδες κανένας από τα παιδιά εδώ να κάνει πολιτική ή κομματική προπαγάνδα, όπως αυτή που κάνουν αυτοί οι δύο τρεις γραφικοί φασίστες. Δηστυχώς έχουμε να κάνουμε με μια ύπουλη επίθεση να αποδοθούν στους Αλτέρνατιβς μια ταμπέλα που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και αυτό παίζει πολύ σε διάφορους κύκλους (και στην ΠΑΕ). Όσο για σένα που δείχνεις τόσο ενδιαφέρον για τον Εργοτέλη θάθελα να ήξερα αυτή η μπλε Κρήτη τι συμβολίζει; Τα χρώματα του Εργοτέλη είναι τα κιτρινόμαυρα. Και το όλο concept του διακριτικού σου εμένα κάτι άλλο μου μυρίζει. Αντίστοιχους συμβολισμούς έχω δει σε δεκάδες εθνικιστικά φόρουμ. Όσο για την προοδευτικότητα ε τι να κάνουμε οι ίδιοι ιδρυτές του συλλόγου μιλούσαν συνεχώς για αυτή. Αν δεν κάνω λάθος ακόμη και ο έπίσημος Εργοτέλης στις εκδηλώσεις του καλοκαιριού αναφέρθηκε σε αυτήν την παράδοση. Τι να κάνουμε να την καταργήσουμε για να ικανοποιήσουμε όλα τα γούστα και τις δικές σου καλυμμένες προτιμήσεις;
avatar
????????
Επισκέπτης

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Σαβ 09 Ιαν 2010, 20:53
Ergotelistas έγραψε:Όσο για σένα που δείχνεις τόσο ενδιαφέρον για τον Εργοτέλη θάθελα να ήξερα αυτή η μπλε Κρήτη τι συμβολίζει; Τα χρώματα του Εργοτέλη είναι τα κιτρινόμαυρα. Και το όλο concept του διακριτικού σου εμένα κάτι άλλο μου μυρίζει. Αντίστοιχους συμβολισμούς έχω δει σε δεκάδες εθνικιστικά φόρουμ. Όσο για την προοδευτικότητα ε τι να κάνουμε οι ίδιοι ιδρυτές του συλλόγου μιλούσαν συνεχώς για αυτή. Αν δεν κάνω λάθος ακόμη και ο έπίσημος Εργοτέλης στις εκδηλώσεις του καλοκαιριού αναφέρθηκε σε αυτήν την παράδοση. Τι να κάνουμε να την καταργήσουμε για να ικανοποιήσουμε όλα τα γούστα και τις δικές σου καλυμμένες προτιμήσεις;
Φιλε Εργοτελιστα,
δεν ειμαι και κανενα επικυνδυνο και υπουλο ατομο για τον Εργοτελη γιατι νομιζω οτι κατι τετοιο εχετε καταλαβει. Και θα το επαναλαβω οτι την εικονα αυτη την βρηκα τυχαια στο facebook, μου αρεσε και την εβαλα. Που να ξερω τι συμβολιζει η σημαια και η Κρητη σε αυτην την εικονα. Δεν την εφτιαξα εγω για να ξερω τι συμβολιζει. Παντως επειδη μιλας πολυ ωραια θελω να πω οτι οι δικες μου καλυμμενες προτιμησεις ειναι να δω περισσοτερο κοσμο στο γηπεδο οπως το θελετε και ολοι εσεις, αλλα και ο καθε φιλαθλος. Τιποτα αλλο. Και γι αυτο το λογο δε μου αρεσουν οι διακρισεις των οπαδων σε ιδεολογικο επιπεδο οταν προκειται για μεσα στο γηπεδο. Ο Εργοτελης εχει δικη του ταυτοτητα και δεν κινδυνευει απο μια μειονοτητα φασιστων οπαδων που σκοπευουν να την αλοιωσουν. Εχει ισχυρη ταυτοτητα και αυτο φαινεται και μεσα απο αυτο εδω το φορουμ αλλα και μεσα απο την ιστορια του. Παντως ρε παιδια αν σας ενοχλει τοσο η φωτογραφια μου τοτε πειτε μου να την αλλαξω....οχι για τιποτα αλλο,, απλως για να τα εχω καλα μαζι σας. Κι αν φιλε Εργοτελιστα σου μυριζει κατι απο μενα θελω να γνωριζεις οτι σε καποια μηνυματα μου στο φορουμ εχω αναφερει πως σε πολλα πραγματα συμφωνω με τους Alternatives και οτι δοξα το Θεο που μιλαω με προοδευτικα ατομα. Δε θελω να καταλληξω να ειμαι το μαυρο προβατο του φορουμ, επειδη διαφωνησα σε δυο πραγματα..αμαν πια!!
avatar
pappous
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Reputation : -2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : KNΩΣΟΣ

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 10 Ιαν 2010, 06:13
Ergotelistas έγραψε:Η παραχάραξη της ιστορίας έχει πολύ μεγάλη ιστορία. Ας πούμε κανά δυο πράγματα. Αρχικά στις πρώτες σφραγίδες του συλλόγου υπήρχε ο δαφνωστεφανωμένος αθλητής ο οποίος παραχαράχθηκε και μετατράπηκε ως ποδοσφαιριστής σε εποχές όπου ο Εργοτέλης έγινε το όχημα για την παραγοντική ανάδειξη μιας νέας γενιάς ποδοσφαιροπαραγόντων που μπορούσαν να αλλάξουν τις ομάδες σαν τα πουκάμισα. Όταν μετά τις εκκαθαρρίσεις της χούντας ο σύλλογος μεταφέρθηκε σε άλλα χέρια πολλά άλλαξαν. Για να σκεφτείται πόσο ιστορική γνώση υπήρχε στους μεταγενέσερους διοικούντες του σωματείου θα σας πω ότι όταν ο Εργοτέλης βγήκε στην Β. Εθνική οι Αθηναίκές εφημερίδες στην πλειοψηφία τους έγραφαν ότι ο Εργοτέλης αγωνίστηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του μετά το 1970. Στην πραγματικότητα η ομάδα είχε μαι συνεχή παρουσία στη Β. Εθνική από τη σύσταση του θεσμού το 1959. Αλλά αυτό δεν τον γνώριζαν στον τότε Εργοτέλη (και πολλά άλλα αν κρίνω από διάφορα φυλάδια που έβγαζαν στα οποία διαβάζαμε για λάθος έτος ίδρυσης κ.α.) Για τον εξόριστο αθλητή εκεί ήταν όλο το μυστικό του Εργοτέλη, ένας διωγμένος και κυνηγημένος μετανάστης με δημοκρατικές ιδέες. Οι ιδρυτικοί παράγοντες πάντα έκαναν αναφορά σε αυτή τη διάσταση. Αλλά αυτό δεν προβλήφθηκε ή και αποσιωπήθηκε από του ιθύνοντες του συλλόγου για δεκαετίες. Για τον ύμνο είναι πολύ λίγος για τον Εργοτέλη. Ο τραγουδιστής είναι ο Γιάννης (αδελφός του Ομιλίτη Μανόλη) Λύδάκη. Φυσικά και δεν έχει σχέση με τον Εργοτέλη και την ιστορία του Εργοτελίτη. Πολλοί ακόμη και σήμερα βλέπουν τον Εργοτέλη ως ένα εμπορεύσιμο προϊόν. Αλλά ο Εργοτέλης είναι μια ιδέα που πέρα από τους παράγοντες της αγοράς και του μάρκετιγκ. Επ ευκαιρία μιας και διάβασα πρόσφατα αυτό το τόπικ με τους αστείους εθνικιστές θα ήθελα να επισημάνω κάτι αφού το τόπικ έκλεισε. Ο Εργοτέλης είναι μια ομάδα με ταυτότητα. Καλό είναι κάποιοι να μην κάνουν αστείες εξισώσεις ανάμεσα σε κάποιους άθλιους φασίστες που τολμούν και κάνουν προπαγάνδα εδώ μέσα (και στο παρελθόν στους Ντάλτονς) υπερασπίζοντας αυτούς που διέλυσαν τον Εργοτέλη τους χουντικούς, τους φασίστες. Αυτούς που οδήγησαν στην εξορία τη Σκαλοχωρίτου, το Φωτιάδη, στην αναγκαστική μετάταξη και μετά στην καρδιακή συγκοπή του αείμνηστου Μανώλη Γιούργου. Αυτοί που έστειλαν στα ξερονήσια και μετά στη μετανάστευση την πιο εμβληματική φιγούρα του Εργοτέλη το Γεράσιμο Βενέρη. Το να βάζουμε στην ίσια κλίμακα αυτά τα φασιστοειδή που καμμιά σχέση και θέση δεν έχουν στην οικογένεια του Εργοτέλη (γιατί όλα τα πράγματα έχουν τα όρια τους) με αυτό το δυναμικό και πολυσυλλεκτικό κίνημα των Αλτερνατιβσ είναι ιεροσυλία. Έπειτα αυτή η φαντασιακή εξίσωση "Εργοτέλης ίσον Αλτερνατιβ ίσον προοδευτικότητα ίσον αριστερά" από που προέκυψε. Είδες κανένας από τα παιδιά εδώ να κάνει πολιτική ή κομματική προπαγάνδα, όπως αυτή που κάνουν αυτοί οι δύο τρεις γραφικοί φασίστες. Δηστυχώς έχουμε να κάνουμε με μια ύπουλη επίθεση να αποδοθούν στους Αλτέρνατιβς μια ταμπέλα που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και αυτό παίζει πολύ σε διάφορους κύκλους (και στην ΠΑΕ). Όσο για σένα που δείχνεις τόσο ενδιαφέρον για τον Εργοτέλη θάθελα να ήξερα αυτή η μπλε Κρήτη τι συμβολίζει; Τα χρώματα του Εργοτέλη είναι τα κιτρινόμαυρα. Και το όλο concept του διακριτικού σου εμένα κάτι άλλο μου μυρίζει. Αντίστοιχους συμβολισμούς έχω δει σε δεκάδες εθνικιστικά φόρουμ. Όσο για την προοδευτικότητα ε τι να κάνουμε οι ίδιοι ιδρυτές του συλλόγου μιλούσαν συνεχώς για αυτή. Αν δεν κάνω λάθος ακόμη και ο έπίσημος Εργοτέλης στις εκδηλώσεις του καλοκαιριού αναφέρθηκε σε αυτήν την παράδοση. Τι να κάνουμε να την καταργήσουμε για να ικανοποιήσουμε όλα τα γούστα και τις δικές σου καλυμμένες προτιμήσεις;
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΡΓΟΤΕΛΙΝΙΟ,ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΦΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΙΣ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΣΟΥ.ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΝΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
1.ΑΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΧΑΡΑΞΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΗΓΕΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ,ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΣΑΛΤΣΑ.ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΦΟΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΞΠΕΡΤ,ΟΤΙ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ.
2.ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΥΝΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΩΝ ΝΤΑΛΤΟΝΣ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΠΙΚ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ.Ε ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΛΑΘΟΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟΤΕΛΙΤΕΣ.ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΤΙ ΨΗΦΙΖΩ ΤΟ ΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ .ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΣΟΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΔΗΛΩΝΕΙ.
ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΕΜΑΣΚΑΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΡΟΟΤΙΜΙΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΩ ΣΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΑΛΛΩΝ ΄'ΔΟΓΜΑΤΩΝ΄'-ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΣΑΙ ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΥ.
ΠΕΡΙΣΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΩΝ ΝΤΑΛΤΟΝΣ(ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ-ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ-200 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΤΟ ΝΟΙΚΙ,ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΓΡΑΦΩ...)ΑΝΑΦΕΡΑ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ.ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΔΕΚΑΕΤΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ,ΑΛΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΝΤΩΣ ΚΥΝΗΓΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΦΥΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΦΗ(ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΩ ΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ,ΤΟ ΛΟΥΜΠΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΩ-ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΟΙ),ΠΟΥ Η ΜΙΑ ΔΟΙΚΗΣΗ ΜΑΣ ΔΙΕΓΡΑΦΕ ΤΑ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ-ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΖΑΙΜΑΚΗ,ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΗ ΛΕΥΚΟΜΑΤΩΝ ΣΑΝ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΦΩΤΙΣΗ,ΘΑ ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ Η ΘΑ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΓΙΑ ΑΡΘΡΑ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ,ΘΑ ΠΡΟΒΛΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ.

Τ ΕΥΚΟΛΟ ΕΡΓΟΤΕΛΙΝΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΗ ΚΡΙΤΙΚΗ .ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ(ΜΕ ΤΗ ΝΟΜΕΚΛΑΤΟΥΡΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.
Ergotelistas
Ergotelistas
Αριθμός μηνυμάτων : 121
Reputation : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2009

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Κυρ 10 Ιαν 2010, 21:01
Υποθέτω το σχόλιο σου είναι για μένα και όχι για τον Εργοτελίνιο που απάντησε σε μένα. Επειδή έχουν ήδη γίνει διάφορες παρουσιάσεις της ιστορίας του Εργοτέλη (π.χ. το άρθρο που δημοσιεύτηκε στην Εξέδρα, Ο Εργοτέλης, ο Μίκης και το μακρινό 1966, [2009] το ιστορικό κείμενο του Π. Γεραμάνη για τον Εργοτέλη στα Νέα (2004), την παρουσίαση της ιστορίας του Εργοτέλη στην ΑΝΔΡΌΓΕΩ, το ρεπορτάζ του Π. Τζήμα στο ΜΕGA για τον Εργοτέλη κ.α.) νομίζω δεν χρειάζονται προς το παρών παραπάνω για να μιλήσουμε για την ιστορική σχέση του Εργοτέλη με το προοδευτικό κίνημα. Μπορείς να πάρεις και το βιβλίο του Αντώνη Μπετεινάκη (προέδρου του σωματείου στο μεσοπόλεμο) για να δεις και τις φωτογραφίες των φυλακισμένων στα Ενετικά Τείχη Εργοτελιτών (ανάμεσα σε αυτούς και του πρώτου προέδρου του Εργοτέλη Δημήτρη Μαλαγαρδή πρωτοστάτη στο κίνημα ενάντια στο φιλοβασιλικό καθεστώς του 1935. Για την ταυτότητα του Εργοτέλη μπορείς να ρωτήσεις για το τι ήταν ο Μιχάλης Λογαριαστάκης (ηγετικό ιδρυτικό στέλεχος και η ψυχή του Εργοτέλη μέχρι την εξορία του στα χρόνια του εμφυλίου). Εκδότης της Δημοκρατίας μέχρι την έλευση της χούντας. Επίσης και του επανιδρυτή του Εργοτέλη το 1937 Νίκου Φωτιάδη σημαίνοντος στέλεχος του προοδευτικού χώρου. Αποφεύγω να αναφέρω και άλλες λεπτομέρειες γιατί κάποιοι έχουν ταμπού με κάποιους χώρους. Τώρα για τα ζητήματα των Ντάλτονς και αυτό που έγραψε κάποιος για τον Εργοτέλη ως ένα αριστερό σωματείο. Πιθανώς ήταν άστοχο με την έννοια ότι μπορεί ο Εργοτέλης να έχει μια σαφή και στενή ιστορική σχέση με το χώρο (ρώτησε και κανένα παλιό-παλιό Εργοτελίτη) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σήμερα ο Εργοτέλης δεν είναι, όπως και όλα τα σωματεία, ένας ανοικτός κόσμος που ενσωματώνει στους κόλπους ανθρώπους από όλους του χώρους. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι αντί αυτός ή αυτοί που είχαν αντιρρήσεις σε αυτήν την άποψη αντί να παρουσιάσουν τις τυχόν αντιρρήσεις τους επιτέθηκαν με απίστευτους χαρακτηρισμούς ενάντια του (ακόμη δεν έχει ξεπεράσει αυτήν την επίθεση το παιδί αυτό) και υβριστικές αναφορές και επικριτικά σχόλια από ¨πολιτισμένους" κυρίους. Δεν ξεχνάμε και την εμπλοκή στο παρασκήνιο ανθρώπων που κινούνται γύρω από τον Εργοτέλη που αποφάσισαν να εκκαθαρίσουν το χώρο από ότι πιο δυναμικό και ανοικτό σε ιδέες είχε τότε το Εργοτελίτικο κίνημα. ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟΤΕ και δεν θέλουμε ποτέ να ξαναανοίξει τέτοιο θέμα. Όπως βλέπεις εδώ ο διάλογος είναι πραγματικά ευπρεπής και ο καθένας είναι αποδεκτός. Άσφαλώς και μπορεί ο καθένας να έχει τη δική του θέση στο Παγκρήτιο. Εγώ δεν θέλω να εμποδίσω κανένα και είμαι και ενάντια σε οποιαδήποτε μορφή βίας από όπου και άν προέρχεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσει να διαβάζω ανθρώπους που έχουν εκφράσει ανοικτά φασιστικές ιδέες να εμφανίζονται ως υποστηριχτές του Εργοτέλη. Αυτό δεν ταιριάζει στην ιστορία του Εργοτέλη. Και αναρωτιέμαι όλοι αυτοί που κόφτονται για την ανάγκη μη κοματικοποίησης του Εργοτέλη και για τις ακραίες φωνές γιατί δεν παρέμβηκαν όταν ένας τύπος έγραφε ενάντια στους μετανάστες [μετανάστης ήταν ο Εργοτέλης γιος του φτωχού Φιλάνορα, Σαμίου 2002] και πρότεινε τη δημιουργία εθνικιστικής οργάνωσης κατά τα πρότυπα της ναζιστικής ΕΟΡ. Εδώ γιατί δεν έβαλαν κανένα μπιφτεκοπιτά ή κανένα "Φανατικό" για να του τη πέσει. Τέλος πάντως για καλό του Εργοτέλη ας το σταματήσουμε εδώ.
Για τον Εργοτελίνο εντάξει φίλε απλά επειδή ορισμένα σύμβολα έχουν τις δικές τους σημασίες είναι αναπόφευκτοι οι συνειρμοί. Και επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μας με πολλούς ρουφιάνους και χαφιέδες που μας προσεγγίζουν με άλλους σκοπούς είμαστε προσεκτικοί. Πέραν πάντως των άλλων αυτή η μπλέ Κρήτη δεν είναι λίγο κιτς;
avatar
pappous
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Reputation : -2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : KNΩΣΟΣ

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Δευ 11 Ιαν 2010, 19:03
Ergotelistas έγραψε:Υποθέτω το σχόλιο σου είναι για μένα και όχι για τον Εργοτελίνιο που απάντησε σε μένα. Επειδή έχουν ήδη γίνει διάφορες παρουσιάσεις της ιστορίας του Εργοτέλη (π.χ. το άρθρο που δημοσιεύτηκε στην Εξέδρα, Ο Εργοτέλης, ο Μίκης και το μακρινό 1966, [2009] το ιστορικό κείμενο του Π. Γεραμάνη για τον Εργοτέλη στα Νέα (2004), την παρουσίαση της ιστορίας του Εργοτέλη στην ΑΝΔΡΌΓΕΩ, το ρεπορτάζ του Π. Τζήμα στο ΜΕGA για τον Εργοτέλη κ.α.) νομίζω δεν χρειάζονται προς το παρών παραπάνω για να μιλήσουμε για την ιστορική σχέση του Εργοτέλη με το προοδευτικό κίνημα. Μπορείς να πάρεις και το βιβλίο του Αντώνη Μπετεινάκη (προέδρου του σωματείου στο μεσοπόλεμο) για να δεις και τις φωτογραφίες των φυλακισμένων στα Ενετικά Τείχη Εργοτελιτών (ανάμεσα σε αυτούς και του πρώτου προέδρου του Εργοτέλη Δημήτρη Μαλαγαρδή πρωτοστάτη στο κίνημα ενάντια στο φιλοβασιλικό καθεστώς του 1935. Για την ταυτότητα του Εργοτέλη μπορείς να ρωτήσεις για το τι ήταν ο Μιχάλης Λογαριαστάκης (ηγετικό ιδρυτικό στέλεχος και η ψυχή του Εργοτέλη μέχρι την εξορία του στα χρόνια του εμφυλίου). Εκδότης της Δημοκρατίας μέχρι την έλευση της χούντας.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΑ,ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ.ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΟΜΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΣ ,ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ,ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΠΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ.ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΕΚΤΟΣ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ.ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟΚΤΙΣΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝΤΑ(ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ,ΤΟΝ ΠΕΡΙ Ο ΛΟΓΟΣ).ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
avatar
????????
Επισκέπτης

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Τρι 12 Ιαν 2010, 13:53
Ergotelistas έγραψε: Για τον Εργοτελίνο εντάξει φίλε απλά επειδή ορισμένα σύμβολα έχουν τις δικές τους σημασίες είναι αναπόφευκτοι οι συνειρμοί. Και επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μας με πολλούς ρουφιάνους και χαφιέδες που μας προσεγγίζουν με άλλους σκοπούς είμαστε προσεκτικοί. Πέραν πάντως των άλλων αυτή η μπλέ Κρήτη δεν είναι λίγο κιτς;
Κοιτα φιλε Εργοτελιστα, στο συμβολο η Κρητη ηταν μαυρη δεν ηταν μπλε. Μπλε ηταν η ελληνικη σημαια που φαινοταν απο πισω. Η Κρητη ειναι μαυρη και δε νομιζω οτι το μαυρο δειχνει κατι ιδεολογικο. Γι αυτο το λογο μου φανηκε τοσο παραξενο που σας αναστατωσε αυτο το συμβολο. Δεν ειχε ουτε ναζιστικα, ουτε εθνικιστικα στοιχεια. Τελοσπαντων ομως, εγω την εβγαλα.. Αφου σας φαινεται τοσο ασχημο, δεν ηθελα να μαλωνω για τετοια πραγματα που εγω τα θεωρω ασημαντα.
Ergotelistas
Ergotelistas
Αριθμός μηνυμάτων : 121
Reputation : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2009

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Τρι 12 Ιαν 2010, 14:27
Παιδιά αυτό που θέλω να πω ότι μου αρέσει ότι παρά τις όποιες επιμέρους διαφωνίες αυτό που μένει είναι είναι η καλή διάθεση όλοι μας να ενώσουνε τη φωνή μας για το σύλλογο που τόσο αγαπάμε. Αυτό σημάινει ανιδιοτέλεια. Και με διάλογο όλα λύνονται. Ακόμη μια μικρή παρατήρηση. Η αλλαγή του αρχαίου αθλητή σε ποδοσφαιριστή έγινε σε χρόνο που δεν γνωρίζω. Αυτά για να μην θεωρηθεί ότι θέλω να μειώσω κάποια από τις προηγούμενες διοικήσεις. Για τον Εργοτελίνο μου αρέσει αυτή η φώτο γιατί μας θυμίζει το αιώνιο ναό μας, το σιτορικό Μαρτινέγκο πάνω στα Τείχη. Τι κρίμα που δεν μπορούμε πια να το χρησιμοποιήσουμε ως έδρα όλα θα ήταν διαφορετικά.
ergotreliaris
ergotreliaris
Αριθμός μηνυμάτων : 620
Reputation : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
Ηλικία : 33
Τόπος : Ηράκλειο, Ρέθυμνο, όπου κάτσει...

τι συμβολιζει το εμβλημα...... Empty Απ: τι συμβολιζει το εμβλημα......

Τρι 12 Ιαν 2010, 18:45
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
Παιδιά αυτό που θέλω να πω ότι μου αρέσει ότι παρά τις όποιες επιμέρους διαφωνίες αυτό που μένει είναι είναι η καλή διάθεση όλοι μας να ενώσουνε τη φωνή μας για το σύλλογο που τόσο αγαπάμε. Αυτό σημάινει ανιδιοτέλεια. Και με διάλογο όλα λύνονται.

ΣΩΣΤΟΣ ΡΕ ergotelistas ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ''ΟΠΛΟ'' ΜΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ''ΜΕΤΩΠΑ'' ΠΟΥ ΥΨΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ...
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης