Κύδων - Εργοτέλης 81-73

Δεκάλεπτα : 20-20, 11-21, 20-18, 30-14
Κύδων (Ηλιάκης - Πετρίδης) : Λεκάκος 11, Κυριακάκης 3, Μπαγάκης 14, Ψύρρας 11 (2), Ρούτσης 6 (1), Φαρμάκης 24 (1), Λιονάκης 8, Κρασουδάκης 4 (1)
Εργοτέλης (Μακράκης Γιώργος) : Κουρουζίδης 4, Συντιχάκης 6, Χριστοδουλάκης 2, Οικονόμου 8 (2), Γρύλλος 15 (3), Κατσαπρακάκης, Φασουλάκης, Παπαδογιαννάκης 15 (3), Σκαμνάκης 16 (2), Κομψέλης 7

Νευρικό παιχνίδι στα Χανιά με τον Κύδωνα να υποβάλλει πριν ακόμα ξεκινήσει ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του Μάριου Σκαμνάκη στον Εργοτέλη. Στην συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Μακράκη κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού, ειδικά μετά το Α’ δεκάλεπτο (20-20) και βρέθηκε στο τέλος του ημιχρόνου μπροστά με σκορ 31-41. Μάλιστα 2’ 30” πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου η διαφορά έφθασε στους 14 (45-59), όμως με ένα σερί 6-0 του Κύδωνα η περίοδος τελείωσε με σκορ 51-59 για τον Εργοτέλη.
Από το σημείο αυτό και μετά αρχίζουν τα σοβαρά παράπονα του Εργοτέλη με την διαιτησία, αφού μετά τα πρώτα 2’ του τελευταίου δεκαλέπτου είχε ήδη 5 ομαδικά και στην περίοδο αυτή ο Κύδωνας ευστόχησε σε 16 ελεύθερες βολές (σε όλο τον αγώνα ο Κύδωνας είχε 31 έναντι 8 του Εργοτέλη). Οι παράγοντες του Εργοτέλη θεωρούν κομβικό σημείο του παιχνιδιού 1’ 06” πριν το τέλος του αγώνα, όταν ο Κύδωνας είχε περάσει μπροστά και το σκορ ήταν 72-71 και δεν δόθηκε όπως υποστηρίζουν καθαρό επιθετικό φάουλ πάνω στον Οικονόμου, ενώ στην συνέχεια της φάσης δόθηκε ανύπαρκτο όπως λένε φάουλ πάνω στον Γρύλλο. Στο σημείο αυτό διαμαρτυρήθηκε ο Σκαμνάκης με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή (την δεύτερη στον αγώνα) και με 3/ 4 βολές το σκορ έγινε 75-71. Στην συνέχεια στα 26” δόθηκε αντιαθλητικό στον Φαρμάκη, όμως ο Γρύλλος έχασε και τις 2 βολές και τελικά ο Κύδωνας πήρε την μεγάλη νίκη με σκορ 81-73. Να σημειωθεί ότι για τον Εργοτέλη δεν αγωνίσθηκαν οι τραυματίες Παναγιωτάκης – Βισκαδουράκης, ο Φασουλάκης έπαιξε για μόλις 6’, ενώ λόγω προβλημάτων υγείας δεν έπαιξε και ο Καλασούντας.
Ο Γιώργος Μακράκης δήλωσε στο Kretaworldbasket ότι “δεν έχω ακόμα καταλάβει πως χάθηκε το παιχνίδι στο Δ’ δεκάλεπτο ενώ είμαστε μπροστά με 14 πόντους, γιατί η αναλογία των βολών ήταν 31/8 εκ των οποίων οι 16 του Κύδωνα ήταν σε αυτή την περίοδο και πως μόλις 2' μετά την έναρξη της είχαμε ήδη 5 ομαδικά φάουλ”, ενώ ζήτησε από τους παίκτες τους να διδαχθούν από τα λάθη τους στο παιχνίδι ώστε να μην ξαναγίνουν παρόμοια στα επόμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ErgoRafail στις Κυρ 21 Φεβ 2010, 00:18, 1 φορά